Home

ЕС установи новаторски правила за криптовалутите

16.05.2023 19:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ЕС установи новаторски правила за криптовалутите

Държавите-членки на Европейския съюз, одобриха окончателно цялостен набор от правила за криптоактивите, оказвайки натиск върху държави като САЩ и Великобритания да наваксат.

В Брюксел финансовите министри на ЕС одобриха правилата, договорени с Европейския парламент, който даде съгласието си през април. Прилагането на тези правила е планирано да започне през 2024 г.

Сривът на крипто борсата FTX засили неотложността на регулаторните органи да установят насоки за регулиране на криптовалутите. Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция, която понастоящем председателства ЕС, заяви:

Последните събития подчертаха незабавната необходимост от регулации, които да защитят европейските инвеститори и да предотвратят използването на крипто индустрията за пране на пари и финансиране на тероризма.

Съгласно новите правила субектите, които възнамеряват да емитират, търгуват и обезпечават криптоактиви, токенизирани активи и стабилни монети в рамките на 27-те държави-членки на ЕС, трябва да придобият лиценз.

Бяха предприети и мерки за справяне с укриването на данъци и използването на трансфери на криптоактиви за пране на пари чрез подобряване на проследимостта на транзакциите.

От януари 2026 г. доставчиците на услуги трябва да получават имената на изпращачите и бенефициерите, участващи в транзакции с криптоактиви, независимо от сумата на превода, за да се борят с незаконните дейности.

Освен това бяха постигнати споразумения за изменение на регламентите за сътрудничество в областта на данъчното облагане между държавите членки, за да се обхванат транзакциите, включващи криптоактиви. Беше включен и обменът на информация относно предварителните данъчни становища за лица с високо материално състояние.

Компаниите, занимаващи се с криптовалути, се застъпват за регулаторна сигурност, подтиквайки държавите да подражават на разпоредбите на ЕС и настояват регулаторите да установят глобални стандарти за трансгранични операции.

Въпреки че Великобритания очерта поетапен подход, първоначално насочен към стабилните монети, а впоследствие разширен към необезпечените криптоактиви, не е определен конкретен график.

В Съединените щати съществуващите регулации за ценните книжа са използвани предимно за мерки за правоприлагане в крипто сектора, докато решенията относно въвеждането на индивидуални регулации и отговорните органи все още се обсъждат.

Хестър Пиърс, комисар в американския регулатор на деривати CFTC, наскоро призна, че различните федерални и щатски органи полагат усилия да определят надзорните си роли в крипто сектора, като заяви:

В момента се движим по неизследвана територия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Байдън с нов ход, който може да промени отношението на администрацията към крипто

Администрацията на Байдън отново назначи Карол Хаус за специален съветник по киберсигурността и политиката за критична инфраструктура, което намеква за потенциална промяна в подхода ѝ към стратегията за криптовалутите.

25.06.2024 17:00 2мин. четене

Американски щат прие законопроект в подкрепа на Биткойн

Според информацията Американският щат Луизиана е приел законопроект в подкрепа на Биткойн, който има за цел да защити достъпа до актива и да ограничи дигиталните валути на централните банки (CBDC). Този ход съвпада с друг щат, който също вписа правата на Биткойн в закон.

25.06.2024 8:00 1мин. четене

Италия затяга законите за крипто сектора

Италия е готова да въведе строги мерки за борба с манипулирането на крипто пазара като част от по-широки усилия за засилване на надзора спрямо риска в сектора.

21.06.2024 11:23 1мин. четене

Още един американски щат отмени лиценза на Binance.US

Binance.US, американският клон на крипто борсата Binance, в момента е изправен пред интензивен регулаторен контрол, който може да застраши позициите му на пазарa в САЩ.

21.06.2024 6:30 1мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.